Adıyaman Tütünü çelikhan tütüncüsü

0
1
views

Adıyaman Tütünü çeşitleri tütün çeşitleri

Tütün (Nicotiana) patlıcangiller (Solanaceae) familyasında bulunan bir bitki türü olup, yaprakları sigara yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Çok uzun zamandır insan oğlu tütünleri bu şekilde kullanım haline getirmişlerdir. Bir yılda yetişen ve çiçek açan bir bitki türüdür. Pembe ve beyaz renkte çiçekleri olmakta ayrıca yaprakları geniş ve ovaldir. Bitkinin boyu 70 santimetre ile 1,5 metre içinde değişim gözlenmektedir. Yaz aylarında (haziran-ağustos) çiçek açmakta olup, gövdeleri dik ve silindir şeklindedir. Ayrıca ilaveten olarak tüylü ve yapışkan bir yapıdadır. Gövdeden çıkan yapraklar sapsız yada çok kısa saplı olarak çıkmaktadır. Yapraklarda tüylü ve yapışkan ele yapışkan özelliği vermektedir. Özel bir kokusu vardır ve tadı fazlası ile acıdır. Çiçekleri bitkinin tepesinde yani en uç tepe noktasında bulunmaktadır. Bu çiçekleri ayrıca tohum olarak kullanılmaktadır. Tütün bitkisi yetiştikleri bölgelere göre değişikliği gösterdiği ve ayrıca farklılıklar gözlenmektedir. Uygun arazide yetişmeleri ile içime daha kullanışlı olmaktadır. Kaliteli tütün yetiştiriciliği için iklim ve ayrıca toprağın durumu oldukça önem arz etmektedir.

Adıyaman Tütünü  kullanımı günümüzde fazla bir şekilde tütün tüketimi yapılmaktadır. Farklı alanlarda ve fakatçlar için kullanılabilse de içilmesi en fazlaca tütün tüketim olarak kullanılmaktadır.  Bu vaziyet ilk başlarda Amerikan Yerlileri tarafınca başlatılmıştır. Avrupalıların ABD Kıtasını keşfinden sonra burada yerlilerin tütün içtiklerini görmüşler ve bunu bütün Avrupa ve dünya ülkelerine yaymışlardır. ABD Yerlileri tütünü sadece dinsel törenlerde ve bu belli amaçı olup yine belirli zaman diliminde tüketmekteler. Sadece Avrupa’da bu tüketim daha çok eğlence ve keyif amaçlı olarak kullanılmaya başlandını görmekteyiz. Tütün içmenin Avrupa’ya gelmesi ile insanlar bunu çok fazla hoşnut oldu ve kısa zamanda oldukça kullanımı artmaya başladı.

Tütün tüketiminin hızlı bir şekilde Avrupalılar içinde tüketilmesi ile tütün yetiştiriciliği ve ilk etapta Amerika Kıtasında bulunan tütünlerin toplanmasına başlandı. Bu vaziyet ayrıca bir sömürünün de ilk adımı olarak tarih sahnesine sahne olmaktadır. Amerika Kıtasının güneyine inildikçe daha güzel ve kaliteli tütünlerin bulunması bu bölgelerdeki insanları köle olarak kullanılan siyahların kullanılması ve tütün yetiştirilmesini başlandığı görülüyor. Özellikle Güney Amerika bölgesinde hızlı bir halde sömürgenin yayılmasını ile birlikte tütün tüketimi Avrupa’ya 16 yüzyılda geldiği tahmin edilmektedir. Anadolu’ya ise gelmesi millattan sonra 17. yüzyılda geldiği yine tahmin edilmektedir. Ticaretin artması sebebiyle limana gelen tüccarlar ve gemi çalışanlamış olur ile tarafından Anadolu’ya ve Osmanlı İmparatorluğuna getirilen tütün kısa zamanda kadim topraklarda da etkili bir şekilde tüketilmeye ve yetiştirilmeye ayrıca tüketilmeye başlanmıştır. Ülkemizde de yaygınlaşan tütün tüketimi üretimi de gelişmiştir. Bir oldukça bölgede tütün üretilen ülkemizde özelikle Adıyaman ilinde kıyılmış tütün olan Adıyaman tütünü çok fazla tercih sebebi olup genellikle ince kıyılmış olarak sarılıp içilmesi sebebiyle Tüm Türkiye’ye de içilmektedir.

Avrupalıların ve geri kalan coğrafyanın tütünü içmek hakkında bir detayları pek ilgimizi çekmediğinden dolayı tütün tarihi hakkında daha da çok sizlere sıkmak istemedik. Gerçi buraya kadar okuduysanız tebrik ediyoruz. Kesinlikle okumayı seven sigara tiryakisisiniz. İlk olarak Amerika kıtasını keşfeden Kolomb ve dostları yerlilerin dinsel törenlerinde güzel kokular vermesi için yaktıkları bitkiler içinde dumanının solunduğunda keyif çakırcı olduğunu görüp bunu da keşfettikleri tütünü içmeleri ile karşılaşmıştır. Yerliler tütünü ağaçtan oyna olan dumanının çekildiği bir alet ile içmekte olduğunu görmüşlerdir. Bu alet piponun ilk hali olarak yani kaba tabir ile atası olarak kabul edilmeye başlanmış. Yerlilerin Tobaco veya Tombac adını verdikleri bu alet ile tütün içme alışkanlıkları kısa sürede tüm dünyaya yayıldığı görülmüştür. Yerlilerin bu şekilde tütün içtiğini görmesi ve sonrada birçok denizcinin bu alışkanlığı yani sigara tiryakiliği ile tütün tüketimi Avrupa’ya kadar gelmiştir. Özellikle Portekizli ve İspanyol gemiciler yerlilerden tütün tüketmek mevzusundaki alışkanlıkları kapmış ve bu kötü alışkanlığa vesile olmuşlardır. Bu şekilde kendi ülkelerinde de tütün tüketen ve tütünü getiren bu gemiciler ile birlikte İspanya’da ve tütün tüketimi startını almış görünüyor. Sonrasında da kısa sürede tüm Avrupa’ya ve ticaret yolları ile tüm dünyaya kadar bu kötü alışkanlık daha da yaygınlaştığı görülmüştür.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here