“Tütün en az 30 lira olmalı”

0
3
views

Karacasu tarımının bel kemiği olan tütün de kur artışlarından etkilenen ürünlerden oldu. Bir yıl önce firmalarla sözleşme yapan tütün üreticisi geçen sürede artan girdi maliyetleri sebebiyle ne yapacağını şaşırdı.

35 bin dekar ile Aydın’da en çok tütün üretim alanına sahip Karacasu’da bin 200 tütün üreticisi bulunuyor. Tütün üretiminde aile fertlerinin tamamının çalıştığı ve üretimde yer alan işçiler de düşünüldüğünde 6 bin nüfuslu ilçede tütün tarımı olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Yılda 2,5 milyon kilo tütünün alındığı Karacasu’da bu yıl basım aşamasına geçen tütüncüler, bir yandan tütünlerini firmaların alması için hazırlarken, bir yandan da kur artışı sebebiyle yaşadıkları mağduriyeti nasıl gidereceklerini düşünüyorlar.
  “ÜRÜN PARA ETMİYOR”
Bir yıl önce dolar yaklaşık 3,5 lira iken firmalarla sözleşme imzaladıklarını belirten 20 yıllık tütün üreticisi Ercan Ayyılmaz, artan maliyetlere karşılık fiyatların düşük olduğunu ifade etti. Dolar artışı sonrası artan maliyetler sebebiyle tütünün kilosunun en az 30 lira olması gerektiğini ifade eden Ayyılmaz, “Mutsuzum. Yaptığımız ürün para etmiyor. İşçilik başta olmak üzere bütün girdiler arttı. 1 yıl önceden fiyat belirliyorlar. O fiyattan bir yıl sonra tütün alıyorlar. Geçen sene sözleşmeyi yaptığımızda 3,5 liraydı dolar. Şimdi 6 liraya geldi. Sonuç, hepsi bizim cepten gitti. Normal şartlarda 30 liradan gitmesi lazım. Şimdi baş fiyat 21 lira. Ama 15 liradan 21 liraya kadar fiyat var. Ortalaması 18 liraya geliyor, en az 30 lira olması lazım” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here